Ota Ulč: STŘEDOZEMÍM PO SEZONĚ – Izrael

STŘEDOZEMÍM PO SEZONĚ PLOUTI: NEISLÁMSKÝ IZRAEL

Jak značně či pramálo se můžeme vracet do míst našich dřívějších zážitků? Odpověď mě čekala na této lodi při návštěvě končin již důkladně pozměněných. Tehdy začátkem sedmdesátých let jsem neplul, ale přiletěl do Tel Avivu, kde se aklimatizoval, sedl k volantu nájemního, nespolehlivě si počínajícího automobilu a rozjel se do kraje, kde se před nedávnem ještě bojovalo a Arabům, vzdor své mohutné početné a materiální převaze, se podařilo jimi započatou válku parádně prohrát. Cestou do Betléma jsem fotografoval překocený jordánský tank. Tentokrát jsem vybaven informacemi o místě, kde se narodil Buddha: v zahradě v místě Lumbini, v nynějším nikoliv Izraeli, ale Nepalu, blízko hranice s Indií. Archeologové vydumali, že tak se stalo v 6.století před narozením Ježíška. Teď tam stojí chrám s pravděpodobnou budoucností zápisu mezi UNESCO World Heritage side.

Jak předpokládáno, „Desimbarcation“ neboli vylodění tentokrát nebyla jednoduchá záležitost, ale důkladný pomalý proces. Zkoumaly nás pohledné uniformované slečny se schopností postřehnout teroristického vetřelce. Rotterdam nabízel několik excursions za cenu, jež odradila většinu zájemců: Jeruzalém, Betlém, Nazaret a moře či jezero Galilejské za pakatel 1174 dolarů na osobu a inspekce Jeruzaléma a Massady byla ještě dražší.Kdysi jsem svaté a též největší (746.000 obyv.) město sjezdil křížem krážem: univerzita, Knesset, krášlený goblény Marc Chagalla, ony prostory nezřídka disharmonických zákonodárců, staré město se svou částí židovskou, muslimskou, křesťanskou, arménskou, nahlédnout na Zeď Nářků a rytmicky se pohybujici modlitelé. Na pouhém jednom čtverečním kilometru je napěchováno dvacet tisíc permanentního obyvatelstva spolu s třemi tisíci historie. Vyznat se tam bez mapy , ale vlastně i s mapou, není maličkost.

Svižná projíždka čtvrtí Mea Shearim, báze ultraortodoxních intolerantních tzv. haredim, tvorů přísných, pejzatých, nerudných. Central Bureau of Statistics uvádí, že v roce 2010 se tak identifikovalo 8% ve věku nad 18 roků. Podařila se mi fotografie střetu civilizací, středověk versus modernita, pěstní útok na nedostatečně oděné dívčiny. V tamějších končinách bych si už asi netroufl příliš jezdit. Nejenom, že jsem hodně starší, ale té dopravy už tuze moc přibylo.

Nechť cifry promluví. Počet obyvatelstva v milionech: 1950 – 1,37; 1960 – 2,15; 2000 – 6,40; 2013 – 8,05. Roční přírůstek (2012) novorozenců – 163.000 (nejpopulárnější jména pro dívky – Noa, Shira, Talia; pro hochy Itai, Ori, Noam). Prozatím nejposlednější odhad (3.září 2013): Celkem 8,051.200, z toho Židů 6,066.000 – 75.1% , Arabů 1,670.000 – 20.7 % , ostatní 345.000 – 4.2 % .Hustota obyvatelstva značná – 300 osob na km2. Je ale i značně nerovnoměrná. Celkem 91,1% žije v městských oblastech, v kontrastu k pouštní prázdnotě Negevu. V politicky tolik sporných oblastech (West Bank) žije 325.000 židovských osídlenců. Nestihnul jsem zopakování návštěvy Jericha, sousedícího s Mrtvým mořem, v němž se nelze utopit a stát se mrtvolou.
– – –

Náš Rotterdam přistál v přístavu Ashdodu. Na rozdíl od Tel Avivu, Jeruzalém má k moři dost daleko – téměř 100 kilometrů. Jeli jsme autobusem , jízdné v místní měně šekelů, nikoliv tedy šakalů, vzdálenost jsem kdysi zvládal za pouhou hodinu, nyní však vyžadovala víc než dvojnásobek času. Důvody dva : doprava a výstavba, obojí značné. Prohlížím si spolucestující a mladistvé dívenky ve vojenských uniformách byly zdaleka ty nejzajímavější. Dlouhé černé copy, nenucené chování, příjemná ženská samozřejmost sloužit v armádě své země, nejen v podružných službách, ale i bitevních rolích, z nichž 90 procent je jim k dispozici. Nebylo neobvyklé potkávat zdánlivě křehká stvoření se samopalem. Nevím o jiném státě s povinnou vojenskou službou pro obě pohlaví. Rovněž nevím o jiném státě, který už musel absolvovat takové množství válečných utkání – válku za nezávislost – 1948, Sinai – 1956, válka šestidenní – 1967, Yom Kippur – 1973, první intifadu – 2000-5, druhou intifadu – 2002, Libanon – 2008-9, Gaza 2012, další třeskuté konflikty mezi tím.
– – –

K židovské víře se hlásí víc lidí v USA než v Izraeli. Tam se jich víc (47%) považuje předevčím za Židy a teprve na druhém místě za občany Izraele. U 39% dotázaných tomu je opačně. V Izraeli největší počet židovského obyvatelstva náleží k větvi tzv. Aškenázi , potomků pocházejících z Evropy (3 miliony, z nichž do Izraele z Ruska po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 imigroval 1,2 milion). Druhou větví jsou tzv. Sephardi, Židé sefardičtí, původem z Afriky a nynějších muslimských končin Blízkého a Středního východu.

Příslušný vládní úřad (Ministry of Immigrant Absorption) vydal zprávu , že tři čtvrtiny všech Židů z Etiopie se nenaučili hebrejsky číst a psát, a víc než polovina se nedovedla kloudně domluvit. Mnohé zdroje včetně zpravidla důvěryhodných The Jerusalem Post, opakují tvrzení, že většina obyvatelstva ovládá angličtinu, jež je vedle hebrejštiny a arabštiny rovněž oficiální řečí země.

Podobné články

Titulka

Jahve je spravodlivý

Tento príbeh som počul od očitých svedkov a zaujal ma priam rozprávkovým rozuzlením. V jednej štátnej agentúre mali zamestnanca, ktorý sa chválil tým, že je

IZRAEL – KONTRASTY SVÄTEJ ZEME

Túto krajinu najlepšie pochopíte na kontraste dvoch najznámejších miest  – Tel Avivu a Jeruzalema. Sú tak rozdielne ako voda a oheň a predsa k sebe patria.V jednom vládne „hriech“,

Slovenský hemato-onkológ v Izraeli

Profesor Uri Martinowitz (nar. 1946 v Bratislave), lekár-hematológ. Vyštudoval Sackler School of Medicine, ktorá patrí k Univerzite v Tel Avive. Od svojich 17 rokov slúžil