Marianka – cieľ pútnikov aj bikerov

Ako dieťa si pamätám, ako šla u nás v bratislavskej štvrti Krasňany náboženská procesia so spevom hore Peknou cestou cez lesy a hrebeň Malých Karpát do Marianky.

Nedávno sme sa po rovnakej trase vybrali na e-bikoch. Prejazd bratislavským Lesoparkom s detskými ihriskami, oddychovými miestami s ohniskami i občerstvovacími stanicami robí z tejto bicyklo-púte príjemný výlet.

 

Tabuľa na tomto vchode do chrámu oslavuje v roku 2022 už 100 rokov odkedy tu pôsobia „Bratia tešitelia z Getshemanu“.

Teraz už viem, že (slovenskycestovatel.sk): „Marianka je najstaršie pútnické miesto na Slovensku a prvé mariánske pútnické miesto v celom Uhorsku. Hoci dnes je veľa takých, ktorí nevedia o jej sláve, kedysi bola prinajmenšom rovnako známa ako rakúsky Mariazell a poľská Częstochowa. O zrode pútnického miesta hovoria iba legendy. Soška Panny Márie je stredobodom dejín Marianky. Vznikla v roku 1030 a pravdepodobne ju vytesal z hruškového dreva pustovník, žijúci nábožným životom v tunajšom lese. Soška prežila aj občiansku vojnu. A čím bola taká vzácna? Podľa inej legendy ju vraj pustovník našiel v prameni, z ktorého vystupovala jasná žiara. Vzal sošku Panny Márie a zbožne ju umiestnil na drevenom stĺpe. Tu bola uctievaná 283 rokov. Zvesť o zázračnom prameni, soške a mieste sa čoskoro rozšírila. Začali sem putovať ľudia, celé skupiny s prosbami o vyslyšanie, so zámerom napiť sa vody z prameňa, alebo sa ňou umyť.“

Hneď na prvý pohľad je vidieť, že cirkevným inštitúciám sa tu darí. Priestory kláštora sú veľkorysé.

A keď sa bližšie prizriete, zistíte, že tu úradujúci mnísi už pochopili, že dobrý marketing (a ten im zabezpečuje legenda o liečivom prameni) vynáša.

Veď aj pútnici bývajú smädní a hladní. Duševná extáza u málokoho potláča telesné potreby, ba aj pôžitky.

Ale o „Pútnických langošoch“ som nikde inde nepočul.

No a tu je hlavná atrakcia Marianky.

Tá šedá plechová tabuľa chráni prameň, ale jeho „liečivú vodu“ tu dávkujú naozaj opatrne. Netečie len tak (ako iné pramene v Lesoparku), ale môže sa „čapovať“ až po stlačení tlačidla. A pri našej návšteve sme naozaj videli posádku nie práve lacného automobilu, ktorá si priniesla celú kopu bandasiek. A pritom hneď vedľa, len o pár metrov, tečie na vodu bohatý potok. Bolo by zaujímavé zistiť, či sa potočná a „liečivá“ vody líšia.

No a bicyklistických turistov, čo neveria na „liečivú“ vodu, nasýti blízky Hostinec (chválime, že to nenazvali módne „Pub“).

P.S. Prekvapí, že sme na takom samoliečiteľskom mieste objavili pomníček zjavnej ľudskej tragédie. No ale aj na to cirkev myslí zvolaním „Memento mori“!

 

Podobné články

SLOVINSKO: Maribor alebo Marburg?

Rovnako by sme sa mohli opýtať: Bratislava alebo Pressburg? Málokto na Slovensku si dnes už uvedomuje, že v Bratislave sa do I. svetovej vojny hovorilo hlavne