Špeciality indonézskej kuchyne

Už po jedenásty raz sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou. Dňa 27. 10. 2016 to bola indonézska. Doteraz tak svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie, Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska a Vietnamu. Druhú dekádu týchto výnimočných podujatí s edukačným cieľom otvorilo Veľvyslanectvo Indonézskej republiky opäť ako príklad ostatným zahraničným misiám. Ako prvé tento projekt začalo a ako prvé prišlo s myšlienkou svoju účasť aj pravidelne opakovať.

Študenti SOŠ obsluhujú
Študenti SOŠ obsluhujú

Cieľom projektu je dať príležitosť študentom školy, aby sa oboznámili s exotickými, ale nie komplikovanými receptami cudzokrajnej kuchyne, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. Tentoraz v nedávno vybudovanej najmodernejšej kuchyni školy udával tón 36-ročný šéfkuchár Muhammad Yusuf, ktorý hovorí perfektnou slovenčinou. Po prvý krát varil na Slovensku už v roku 2009 a prešiel kuchyňami vychytených reštaurácií v Piešťanoch, Bratislava, Bytči a v súčasnosti môžu jeho umenie oceniť aj návštevníci PB Restaurant and Café v Považskej Bystrici.

Šefkuchár Muhammed Yusuf
Šefkuchár Muhammed Yusuf

Usmievavý šéfkuchár Yusuf pripravil čestným hosťom na čele s pánom Veľvyslancom Djumantorom Purbom a jeho zástupkyňou Fitri Riyanti skutočne pestré menu: studené predjedlo osviežujúci „Rujak Mangga (šalát s krevetami pečenými na masle), teplé predjedlo to bolo chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ (kuracie kúsky v sladko pikantnej omáčke), hlavný chod to boli grilované kačacie prsia v sýto žltom kari „Bumbu opor“ podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou a ako dezert to boli mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov.

Studené predjedlo
Studené predjedlo
Teplé predjedlo
Teplé predjedlo
Hlavné jedlo
Hlavné jedlo
Dezert
Dezert

 

 

 

Všetky tieto dobroty koštovali v prvom rade slovenskí hostia pána Veľvyslanca, z ktorých zvlášť treba vyzdvihnúť zástupcov šľachtiteľskej inštitúcie v Nitre, kde pripravujú špeciálne osivo pšenice pre Indonéziu (Rudolf Zajac Jr.), či generálneho riaditeľa Ing. Igora Junasa (Kerametal) a zástupcov Ekonomickej Univerzity v Bratislave (Simona Kosztanko a Boris Mattos). K vzácnym hosťom za slávnostne vyzdobenou tabuľou patril aj Ing. Roman Csabay, riaditeľ odboru školstva BSK. Nechýbali ani novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu: Justín Topoľský (Guest), Viera Dudášová (gastro), Andrea Hinková (Harmonia), Michaela Dobríková (Petržalské noviny), Rebeka Just (Exclusive) a Jana Vančová (Woman.sk).

Za slávnostným stolom
Za slávnostným stolom

Všetkých prítomných privítal riaditeľ školy, Dr. Jozef Horák, ktorý zdôraznil, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich majú možnosť aj sami vychutnať. Po príhovore pána Veľvyslanca (so slovenským oslovením!) nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa predstavila tanečníčka a sprevádzajúci hudobník s ukážkami dynamického indonézskeho folklóru. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala koštovka vybraných jedál.

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek a Zoltán Černák. Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká, Mgr. Helena Grachová a Ing. Danica Šidlíková. Koordináciu s Veľvyslanectvom na príprave celého podujatia do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková.

Všetci
Všetci

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom, ako aj zástupkyniam rodičov. Pochutili si tak všetci.

Gustáv Murín

Studené predjedlo

Osviežujúci „Rujak Mangga“ šalát s krevetami pečenými na masle

(hlávkový šalát, mango, uhorka, tamarínd, arašidy, chilli, palmový cukor, krevety)

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

1 ks stredne zrelého manga, lúpané, nastrúhané/krájané

1 ks uhorky, lúpaná, nastrúhaná/krájaná

1 stredne veľký ľadový šalát nastrúhaný/krájaný

200 ml vlažnej vody

2 lyžice cukru

2 lyžice jablčného octu

štipka soli

 

ingrediencie B

12 ks stredne veľkých kreviet bez kože a chvostov

100 gr masla

1 lyžička limetovej šťavy

soľ a korenie

 

ingrediencie C

omáčka:

½  stredne veľkej červenej papriky bez semien, nahrubo nasekanej

2-3 ks chilli

2 lyžice tamarindovej šťavy

2 lyžice palmového cukru

150 gr pražených arašidov

1 polievková lyžica rybacej omáčky

 

Postup

ingrediencie A

V stredne veľkej mise zmiešame uhorky a mango, odložíme. Zatiaľ rozpustíme vo vode cukor, potom pridáme jablčný ocot a soľ, všetko zmiešame v miske s uhorkou a mangom, zabalíme a dáme do chladničky. Šalát držíme v chlade a primiešame do misky 10 minút pred podávaním.

ingrediencie B

Na rozohriatu panvicu dáme maslo, počkáme kým sa rozpustí, pridáme krevety, dochutíme soľou a korením, zalejeme limetkovou šťavou, odložíme.

ingrediencie C

Zmiešame všetky ingrediencie dokopy okrem rybacej omáčky. Predtým ako pridáme rybaciu omáčku rozmixujeme všetky ingrediencie na pastu.

 

Servírovanie

Zmiešame šalát a šťavu z kreviet dohromady, potom pridáme restované krevety. Dozdobíme lístkami mäty a mikro šalátom alebo čerstvými jedlými kvetmi.

 

Teplé predjedlo

Chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ v sladko pikantnej omáčke

(Kuracie mäso, korenie, cesnak, zázvor, sladko pikantná omáčka)

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

400 gr kuracieho mäsa s kožou

2 lyžice jablčného octu

Kuracie mäso pokvapkáme jablčným octom, namarínujeme s ingrediencami B, prikryjeme fóliou a odložíme do chladničky.

 

ingrediencie B

½ lyžičky mletého čierneho korenia

½ lyžičky koriandrového prášku

1 cm zázvoru, strúhaného

5str. cesnaku, strúhaného

1 čajová lyžička soli

 

ingrediencie C

400gr akejkoľvek múky

40gr ryžovej múky

10gr soli

10gr knoor / vegeta

5gr čierne korenie

1 gr zázvorového prášku

1 gr muškátového oriešku

1 gr chilli prášku (voliteľné)

5gr cesnakového prášku

zmiešame všetky ingrediencie dohromady

 

ingrediencie D

200 ml vody

600 ml oleja

zmiešame

 

ingrediencie E

100 ml sladkej sójovej omáčky ABC

100 ml sladkej a pálivej chilli omáčky

poriadne zmiešame obe omáčky

 

ingrediencie F

olej na fritovanie

 

Postup

Vezmeme kuracie mäso, obalíme ho v ochutenej múke (ingrediencie C), namočíme do vody (D), znova do múky (C), opakujeme 2 alebo 3 krát až je mäso poriadne upravené, smažíme na rozpálenom oleji do zlato hnedej farby až pokiaľ nie je poriadne chrumkavé. Podávame horúce so sladko pikantnou sójovou omáčkou, ozdobíme limetkou a lístkami koriandra a mikro šalátom.

 

Hlavný chod

Grilované kačacie prsia v sýto žltom kari „Bumbu opor“ podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou.

(Kačacie prsia, kokosové mlieko, karí korenie, citrónová tráva, šalotka, ryža, zelenina)

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

500gr kačacích pŕs

100 ml ustricovej omáčky

2 lyžice medu

10 gr soli

5gr čierneho korenia

Kačacie prsia posolíme a na silno rozohriatej panvici grilujeme až kým koža nie je chrumkavá. Otočíme a odložíme. Rozohrejeme rúru na 190 ° C. Zmiešame ustricovú omáčku s medom a korením,  potrieme kačicu predtým ako dáme do rúry a pečieme kým nie je stredne prepečená. Pred servírovaním nakrájame na plátky.

 

ingrediencie B

3-4ks ázijského bobkového listu (Daun salam)

2-3ks listov limetky

2ks citrónovej trávy, drvenej

1 cm škorice

400 ml kokosového mlieka

200 ml kuracieho vývaru

100 ml oleja

 

ingerediencie C

Bumbu opor

 

10ks šalotky

4str. cesnaku

½ lyžičky čierneho korenia

2 cm zázvoru

2 cm kurkumy

1 polievková lyžica koriandra

10 ks rasce

soľ a cukor

V mažiari miešame všetko dokopy, až kým nám nevznikne hladká pasta.

 

ingrediencie D

100gr brokolice

100gr karfiolu

100gr zelených fazuliek

100gr červenej papriky

Umyte a nakrájajte brokolicu, karfiol, zelené fazuľky a papriku. Dajte všetko do studenej vody s ľadom, aby farby ostali svetlé s chrumkavou textúrou.

 

ingrediencie E

Povarte jazmínovú ryžu  s lístkami limetky a citrónovou trávou.

 

Postup pre Bumbu opor:

 

Na strednom ohni rozpálime panvicu a pridáme olej. Osmažíme jednotlivé ingrediencie C (vznikne nám pasta Bumbu opor), keď sa nám začnú uvoľňovať vône pridáme bobkový list, listy limetky, citrónovú trávu, chvíľu povaríme, pridáme kokosové mlieko, kurací vývar a škoricu a privedieme k varu. Dochutíme korením a soľou.

 

Servírovanie

Chrumkavú zeleninu dáme do misy, zalejeme omáčkou Bumbu opor, naukladáme plátky kačacích pŕs. Podávame s ryžou. Posypeme smaženou chrumkavou šalotkou.

 

Dezert

Mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov

 

Ingrediencie A

400gr ryžovej múky

100gr lepkavej ryžovej múky

+/- 100 ml vlažnej vody

štipka soli

200gr palmový cukor, nakrájaný na malé kúsky

500 ml vody

 

Do múky pridávajte po troške vody až kým nevznikne tuhá konzistencia, z ktorej sa dajú tvarovať malé guličky. Guličky plníme palmovým cukrom. Odložíme.

V hrnci privedieme vodu k varu. Dáme variť guličky až kým nevyplávajú na povrch. Po dovarení zmiešame s kokosovou omáčkou pripravenou z ingrediencií B.

 

Ingrediencie B

 

300ml kokosového mlieka

1ks listu Pandan

100gr palmového cukru

štipka soli

 

V malom hrnci zohrejte kokosové mlieko spolu s listom Pandan a palmovým cukrom, dochuťte soľou. Priveďte do varu a odstavte.

 

Servírovanie

Nalejte omáčku s guličkami do malých dezertných misiek, ozdobte listom Pandan, čerstvými plodmi alebo jedlými kvetmi. Podávajte horúce.

 

 

(gm)

Podobné články

Indonézia I

Predstavujeme indonézsku kuchyňu

V prvom podujatí gastronomického projektu – Deň národnej kuchyne – bola predstavená tá indonézska. Ako vidieť z obrázku, spočiatku ešte neboli prítomní iní diplomatickí hostia

Soška II

Indonézia v Bratislave

Pandemická situácia znamenala útlm aktivít diplomatických misií na Slovensku. O to cennejšia je iniciatíva pani Veľvyslankyne Indonézskej republiky, J.E. Adiyatwidi Adiwoso Asmady, vďaka ktorej začiatkom

Pani Veľvyslankyňa ponúka

Tisíce chutí Indonézie

V posledný júnový deň roku 2021 pani Veľvyslankyňa Indonézskej republiky ADIYATWIDI ADIWOSO pozvala vybraných hostí na prezentáciu pestrosti indonézskej kuchyne. Pri dodržaní všetkých pandemických opatrení sme