Špeciality indonézskej kuchyne

Už po jedenásty raz sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou. Dňa 27. 10. 2016 to bola indonézska. Doteraz tak svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie, Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska a Vietnamu. Druhú dekádu týchto výnimočných podujatí s edukačným cieľom otvorilo Veľvyslanectvo Indonézskej republiky opäť ako príklad ostatným zahraničným misiám. Ako prvé tento projekt začalo a ako prvé prišlo s myšlienkou svoju účasť aj pravidelne opakovať.

Študenti SOŠ obsluhujú
Študenti SOŠ obsluhujú

Cieľom projektu je dať príležitosť študentom školy, aby sa oboznámili s exotickými, ale nie komplikovanými receptami cudzokrajnej kuchyne, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. Tentoraz v nedávno vybudovanej najmodernejšej kuchyni školy udával tón 36-ročný šéfkuchár Muhammad Yusuf, ktorý hovorí perfektnou slovenčinou. Po prvý krát varil na Slovensku už v roku 2009 a prešiel kuchyňami vychytených reštaurácií v Piešťanoch, Bratislava, Bytči a v súčasnosti môžu jeho umenie oceniť aj návštevníci PB Restaurant and Café v Považskej Bystrici.

Šefkuchár Muhammed Yusuf
Šefkuchár Muhammed Yusuf

Usmievavý šéfkuchár Yusuf pripravil čestným hosťom na čele s pánom Veľvyslancom Djumantorom Purbom a jeho zástupkyňou Fitri Riyanti skutočne pestré menu: studené predjedlo osviežujúci „Rujak Mangga (šalát s krevetami pečenými na masle), teplé predjedlo to bolo chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ (kuracie kúsky v sladko pikantnej omáčke), hlavný chod to boli grilované kačacie prsia v sýto žltom kari „Bumbu opor“ podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou a ako dezert to boli mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov.

Studené predjedlo
Studené predjedlo
Teplé predjedlo
Teplé predjedlo
Hlavné jedlo
Hlavné jedlo
Dezert
Dezert

 

 

 

Všetky tieto dobroty koštovali v prvom rade slovenskí hostia pána Veľvyslanca, z ktorých zvlášť treba vyzdvihnúť zástupcov šľachtiteľskej inštitúcie v Nitre, kde pripravujú špeciálne osivo pšenice pre Indonéziu (Rudolf Zajac Jr.), či generálneho riaditeľa Ing. Igora Junasa (Kerametal) a zástupcov Ekonomickej Univerzity v Bratislave (Simona Kosztanko a Boris Mattos). K vzácnym hosťom za slávnostne vyzdobenou tabuľou patril aj Ing. Roman Csabay, riaditeľ odboru školstva BSK. Nechýbali ani novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu: Justín Topoľský (Guest), Viera Dudášová (gastro), Andrea Hinková (Harmonia), Michaela Dobríková (Petržalské noviny), Rebeka Just (Exclusive) a Jana Vančová (Woman.sk).

Za slávnostným stolom
Za slávnostným stolom

Všetkých prítomných privítal riaditeľ školy, Dr. Jozef Horák, ktorý zdôraznil, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich majú možnosť aj sami vychutnať. Po príhovore pána Veľvyslanca (so slovenským oslovením!) nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa predstavila tanečníčka a sprevádzajúci hudobník s ukážkami dynamického indonézskeho folklóru. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala koštovka vybraných jedál.

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek a Zoltán Černák. Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká, Mgr. Helena Grachová a Ing. Danica Šidlíková. Koordináciu s Veľvyslanectvom na príprave celého podujatia do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková.

Všetci
Všetci

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom, ako aj zástupkyniam rodičov. Pochutili si tak všetci.

Gustáv Murín

Studené predjedlo

Osviežujúci „Rujak Mangga“ šalát s krevetami pečenými na masle

(hlávkový šalát, mango, uhorka, tamarínd, arašidy, chilli, palmový cukor, krevety)

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

1 ks stredne zrelého manga, lúpané, nastrúhané/krájané

1 ks uhorky, lúpaná, nastrúhaná/krájaná

1 stredne veľký ľadový šalát nastrúhaný/krájaný

200 ml vlažnej vody

2 lyžice cukru

2 lyžice jablčného octu

štipka soli

 

ingrediencie B

12 ks stredne veľkých kreviet bez kože a chvostov

100 gr masla

1 lyžička limetovej šťavy

soľ a korenie

 

ingrediencie C

omáčka:

½  stredne veľkej červenej papriky bez semien, nahrubo nasekanej

2-3 ks chilli

2 lyžice tamarindovej šťavy

2 lyžice palmového cukru

150 gr pražených arašidov

1 polievková lyžica rybacej omáčky

 

Postup

ingrediencie A

V stredne veľkej mise zmiešame uhorky a mango, odložíme. Zatiaľ rozpustíme vo vode cukor, potom pridáme jablčný ocot a soľ, všetko zmiešame v miske s uhorkou a mangom, zabalíme a dáme do chladničky. Šalát držíme v chlade a primiešame do misky 10 minút pred podávaním.

ingrediencie B

Na rozohriatu panvicu dáme maslo, počkáme kým sa rozpustí, pridáme krevety, dochutíme soľou a korením, zalejeme limetkovou šťavou, odložíme.

ingrediencie C

Zmiešame všetky ingrediencie dokopy okrem rybacej omáčky. Predtým ako pridáme rybaciu omáčku rozmixujeme všetky ingrediencie na pastu.

 

Servírovanie

Zmiešame šalát a šťavu z kreviet dohromady, potom pridáme restované krevety. Dozdobíme lístkami mäty a mikro šalátom alebo čerstvými jedlými kvetmi.

 

Teplé predjedlo

Chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ v sladko pikantnej omáčke

(Kuracie mäso, korenie, cesnak, zázvor, sladko pikantná omáčka)

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

400 gr kuracieho mäsa s kožou

2 lyžice jablčného octu

Kuracie mäso pokvapkáme jablčným octom, namarínujeme s ingrediencami B, prikryjeme fóliou a odložíme do chladničky.

 

ingrediencie B

½ lyžičky mletého čierneho korenia

½ lyžičky koriandrového prášku

1 cm zázvoru, strúhaného

5str. cesnaku, strúhaného

1 čajová lyžička soli

 

ingrediencie C

400gr akejkoľvek múky

40gr ryžovej múky

10gr soli

10gr knoor / vegeta

5gr čierne korenie

1 gr zázvorového prášku

1 gr muškátového oriešku

1 gr chilli prášku (voliteľné)

5gr cesnakového prášku

zmiešame všetky ingrediencie dohromady

 

ingrediencie D

200 ml vody

600 ml oleja

zmiešame

 

ingrediencie E

100 ml sladkej sójovej omáčky ABC

100 ml sladkej a pálivej chilli omáčky

poriadne zmiešame obe omáčky

 

ingrediencie F

olej na fritovanie

 

Postup

Vezmeme kuracie mäso, obalíme ho v ochutenej múke (ingrediencie C), namočíme do vody (D), znova do múky (C), opakujeme 2 alebo 3 krát až je mäso poriadne upravené, smažíme na rozpálenom oleji do zlato hnedej farby až pokiaľ nie je poriadne chrumkavé. Podávame horúce so sladko pikantnou sójovou omáčkou, ozdobíme limetkou a lístkami koriandra a mikro šalátom.

 

Hlavný chod

Grilované kačacie prsia v sýto žltom kari „Bumbu opor“ podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou.

(Kačacie prsia, kokosové mlieko, karí korenie, citrónová tráva, šalotka, ryža, zelenina)

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

500gr kačacích pŕs

100 ml ustricovej omáčky

2 lyžice medu

10 gr soli

5gr čierneho korenia

Kačacie prsia posolíme a na silno rozohriatej panvici grilujeme až kým koža nie je chrumkavá. Otočíme a odložíme. Rozohrejeme rúru na 190 ° C. Zmiešame ustricovú omáčku s medom a korením,  potrieme kačicu predtým ako dáme do rúry a pečieme kým nie je stredne prepečená. Pred servírovaním nakrájame na plátky.

 

ingrediencie B

3-4ks ázijského bobkového listu (Daun salam)

2-3ks listov limetky

2ks citrónovej trávy, drvenej

1 cm škorice

400 ml kokosového mlieka

200 ml kuracieho vývaru

100 ml oleja

 

ingerediencie C

Bumbu opor

 

10ks šalotky

4str. cesnaku

½ lyžičky čierneho korenia

2 cm zázvoru

2 cm kurkumy

1 polievková lyžica koriandra

10 ks rasce

soľ a cukor

V mažiari miešame všetko dokopy, až kým nám nevznikne hladká pasta.

 

ingrediencie D

100gr brokolice

100gr karfiolu

100gr zelených fazuliek

100gr červenej papriky

Umyte a nakrájajte brokolicu, karfiol, zelené fazuľky a papriku. Dajte všetko do studenej vody s ľadom, aby farby ostali svetlé s chrumkavou textúrou.

 

ingrediencie E

Povarte jazmínovú ryžu  s lístkami limetky a citrónovou trávou.

 

Postup pre Bumbu opor:

 

Na strednom ohni rozpálime panvicu a pridáme olej. Osmažíme jednotlivé ingrediencie C (vznikne nám pasta Bumbu opor), keď sa nám začnú uvoľňovať vône pridáme bobkový list, listy limetky, citrónovú trávu, chvíľu povaríme, pridáme kokosové mlieko, kurací vývar a škoricu a privedieme k varu. Dochutíme korením a soľou.

 

Servírovanie

Chrumkavú zeleninu dáme do misy, zalejeme omáčkou Bumbu opor, naukladáme plátky kačacích pŕs. Podávame s ryžou. Posypeme smaženou chrumkavou šalotkou.

 

Dezert

Mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov

 

Ingrediencie A

400gr ryžovej múky

100gr lepkavej ryžovej múky

+/- 100 ml vlažnej vody

štipka soli

200gr palmový cukor, nakrájaný na malé kúsky

500 ml vody

 

Do múky pridávajte po troške vody až kým nevznikne tuhá konzistencia, z ktorej sa dajú tvarovať malé guličky. Guličky plníme palmovým cukrom. Odložíme.

V hrnci privedieme vodu k varu. Dáme variť guličky až kým nevyplávajú na povrch. Po dovarení zmiešame s kokosovou omáčkou pripravenou z ingrediencií B.

 

Ingrediencie B

 

300ml kokosového mlieka

1ks listu Pandan

100gr palmového cukru

štipka soli

 

V malom hrnci zohrejte kokosové mlieko spolu s listom Pandan a palmovým cukrom, dochuťte soľou. Priveďte do varu a odstavte.

 

Servírovanie

Nalejte omáčku s guličkami do malých dezertných misiek, ozdobte listom Pandan, čerstvými plodmi alebo jedlými kvetmi. Podávajte horúce.

 

 

(gm)

Podobné články

Kuriozity miest úľavy

Málokto vie, že verejné využívanie toalety urobil rímsky cisár Vespasián nesmrteľným svojim výrokom „Peniaze nesmrdia“. To keď v Ríme zaviedol poplatok z používania verejných toaliet

Indonézia I

Predstavujeme indonézsku kuchyňu

V prvom podujatí gastronomického projektu – Deň národnej kuchyne – bola predstavená tá indonézska. Ako vidieť z obrázku, spočiatku ešte neboli prítomní iní diplomatickí hostia

Soška II

Indonézia v Bratislave

Pandemická situácia znamenala útlm aktivít diplomatických misií na Slovensku. O to cennejšia je iniciatíva pani Veľvyslankyne Indonézskej republiky, J.E. Adiyatwidi Adiwoso Asmady, vďaka ktorej začiatkom