Tbilisi ako na dlani

Novinárska info-výprava do Gruzínska, organizovaná v spolupráci slovenskej pobočky medzinárodnej novinárskej organizácie FIJET a Veľvyslanectva Gruzínska na Slovensku, viedla pochopiteľne aj do hlavného mesta Tbilisi.

Tbilisi - panoráma
Tbilisi – panoráma

Tbilisi je bránou do Gruzínska.

Pevnosť nad Tbilisi
Pevnosť nad Tbilisi

Históriu tu pripomína stará pevnosť nad mestom a pod ňou staroveké sírne kúpele.

Sírne kúpele I
Sírne kúpele I
Sírne kúpele II
Sírne kúpele II

Unikátom je blízky vodopád v strede mesta. Vedie k nemu úzky kaňon, na hrane ktorého stoja obytné domy.

Vodopád I
Vodopád I
Vodopád II
Vodopád II

Na druhej strane rieky Kura sú výstavné budovy opery, či administratívneho centra, ku ktorým vedie unikátny peší most.

Panoráma Tbilisi
Panoráma Tbilisi

Ten sa volá „Most mieru“, teda toho, čo Gruzínsku už desaťročia najviac chýba.

Most mieru
Most mieru

Tieto budovy mali zvečniť prezidentstvo Michaila Saakašviliho, ktorý na čele demonštrantov doslova vyhnal z parlamentu svojho predchodcu Eduarda Ševarnadzeho. Nenaplnil však nádeje obyvateľstva, zavliekol krajinu do zbytočného konfliktu s Ruskom a sám bol vyhnaný.

Hlavnou tepnou Tbilisi je bulvár Rustaveliho, najznámejšieho gruzínskeho básnika a buditeľa. Nájdete tu ich vlastný Chodník slávy a aj diela pouličných umelcov, ktorí tú slávu radi oželejú, len aby niečo predali.

Rustaveli, hviezdy
Rustaveli, hviezdy
Rustaveli, trh I
Rustaveli, trh I
Rustaveli, trh II
Rustaveli, trh II

Jedným aj druhým tu odmeriavajú čas štýlové pouličné hodiny.

Rustaveli, hodiny
Rustaveli, hodiny

Gruzínci si vážia umelcov a na ich počesť postavili dôstojný Pantheón. Z celej plejády mien tu pochovaných literátov, dramatických umelcov, výtvarníkov a akademikov našim starším čitateľom iste niečo povie meno Nodar Dumbadze vďaka jeho románu  „Zákon večnosti“. Prvá hrobka je tu od roku 1929, najčerstvejšiu poctu tu vzdali roku 2013 Chabua Amirejibimu, gruzínskemu spisovateľovi a sovietskemu disidentovi. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, leží tu ešte jeden disident a prvý demokraticky zvolený prezident Gruzínska, Zviad Gamsakhurdia, ale aj gruzínsky komunista Mikhail Tskhakaya (1865-1950).

Pantheon
Pantheon

Spomedzi súčasníkov na túto poctu ašpiruje najznámejší spisovateľ strednej generácie Dato Turašvili.

S Datom Turašvili
S Datom Turašvili

Voľné chvíle trávia obyvatelia i návštevníci mesta v blízkom zábavnom parku, kde vás pri vchode víta aj slovenská zástava.

Gino-park I
Gino-park I

Majiteľom je totiž Nodari Giorgadze, Gruzínec, ktorý sa už považuje za Slováka. Postavil totiž známy aquapark v našej Bešeňovej.

Gino-park II
Gino-park II

 

Aktuálnu prehliadku mesta kamerou Viliama Šušku nájdete TU.

Podobné články

Hostia

Rustaveli v slovenčine

Tak ako je národným básnickým bardom u nás Hviezdoslav, takým je pre Gruzíncov Šota Rustaveli. Rozdiel medzi nimi je v tom, že Rustaveli neexperimentoval s

Maďarský trdelník

Trdelník do sveta

Ak by sme chceli byť na legendárnu skalickú pochutinu hrdí, tak len opatrne. Hoci je registrovaná pod európskou ochrannou známkou pôvodu, nie je v tom

gruzínska kuchyňa, titulka

PREDSTAVUJEME GRUZÍNSKU KUCHYŇU

Dňa 15.4. 2014 sa študentom SOŠ Gastronómie a hotelových služieb, Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke, pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s gruzínskou