Seržant Michal Strank (10. november 1919 Jarabina, Česko-Slovensko – † 1. marec 1945 Iwo Džima, Japonsko) bol americký poddôstojník námornej pechoty rusínskeho pôvodu.
Ako šesťročné dieťa odišiel so svojimi rodičmi do USA. Vyštudoval strednú školu v Pensylvánii. Po absolvovaní nastúpil do Civilian Conservation Corps, kde vydržal 18 mesiacov. Neskôr pracoval ako robotník – cestár.
Do americkej armády, konkrétne do námorníctva, vstúpil 6. októbra 1939 v Pittsburgu a podpísal záväzok na 4 roky. Po zvládnutí základného výcviku ho ako radového námorníka zaradili do štábnej roty (Headquarters Company) v Paris Island. Po povýšení na námorníka 1. triedy v januári 1941 krátko slúžil na základni Guantánamo na Kube, odkiaľ sa vrátil do USA v apríli 1941. Ešte v ten istý mesiac dosiahol hodnosť desiatnika a 26. januára 1942 ho povýšili do hodnosti sergeanta (rotmajstra). V apríli 1942 s 3. práporom 7. pluku námornej pechoty sa presunul do San Diega v Kalifornii, odkiaľ sa vydal na ďalekú cestu k ostrovom Tichého oceána. 31. mája 1942 pristál na Uvea, najväčšom ostrove v súostroví Wallis Island. V septembri 1942 sa zúčastnil na výsadkovej operácii a obsadení ostrova Pavuvu v súostroví Russell Islands (od 21. februára do 18. marca 1943) a okupácii Empress Augusta Bay od 1. 11. 1943 do 12. 1. 1944. Dňa 14. februára 1944 sa vrátil na oddych do USA do San Diega a dostal dovolenku, ktorú strávil s rodičmi a súrodencami v Pensylvánii. Po dovolenke ho pridelili k 5. divízii námornej pechoty a zaradili do výcviku na základni v Camp Pendleton na Hawai. Dňa 19. februára 1945 so svojou jednotkou dorazil na Iwodžimu.
Ostrov považovaný za prvé japonské územie, bránilo 21 000 japonských vojakov. Tento ostrov bol pevnosť, najmä jeho vrch Suribachi s 1500 bunkrami, množstvom jaskýň, prepojovacích tunelov a zákopov. Na ostrove sa nachádzali radarové stanice a dve pristávacie dráhy pre lietadlá. Japonskí vojaci vedeli, že z tohto ostrova živí neodídu a rozhodli sa bojovať zo všetkých síl, o čom sa neskôr presvedčili aj Američania na vlastnej koži.
Po troch dňoch prudkého ostreľovania ostrova z lodných diel, sa 19. februára vylodili na pláži prvé americké jednotky. Táto bitka bola jednou z najkrvavejších v Pacifiku. Z 21 000 Japoncov ich bolo iba 200 zajatých, ostatní padli v boji. U.S Marines prišli o 6 800 mužov a 1 800 bolo zranených.
Na hore Suribachi zaviala americká zástava 23. februára asi o 10.20 hod. Nasadená na kuse železnej rúry zaviala na japonskom území po prvý krát.
Neskôr sa rozhodlo, že táto zástava má byť vymenená za väčšiu, aby ju bolo vidieť aj z druhej časti ostrova, kde sa ešte bojovalo.
Na túto príležitosť priniesli zástavu, ktorá kedysi viala nad Pearl Harbourom a bola nachystaná na jednej z lodí.
Medzi mužmi, ktorí túto zástavu mali osadiť sa nachádzal aj Michael Strank. Fotograf Associated Press Joe Rosenthal mal túto chvíľu zvečniť. Keďže štyria chlapi mali problém tyč zabodnúť do tvrdej kamenistej zeme prišli na pomoc ďalší dvaja a tak vznikol slávny záber, za ktorý neskôr dostal Rosenthal Pulitzerovu cenu.
Boje a prestrelky na Iwo Jime trvali takmer mesiac a Mike Strank v jednom z nich zahynul.
Črepiny delostreleckého granátu ho zasiahli 1. marca, po zásahu šrapnelom z americkej lode, keď do piesku kreslil náčrt novej akcie.
Slávna Rosenthalova fotografia sa stala inšipiráciou a modelom pre slávny Arlingtonský pamätník, ktorý sa nachádza na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Virginii, kde je Michael Strank pochovaný.
Slovenská televízia nakrútila o ňom dokument (TU).
Zdroje:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Michal_Strank
https://www.facebook.com/RTVS.sk/videos/1449397035091127/
https://www.vhu.sk/sergeant-michael-strank/
Spracoval: Gustáv Murín