Slovenka, ktorá sa dostala na vrchol mexického biznisu

Simona Visztová, rodáčka z Bratislavy, bola členkou topmanažmentu najväčšej maloobchodnej spoločnosti Wal-Mart v Mexiku. Začínala ako asistentka nákupnej divízie, až sa prepracovala na post číslo tri vo firemnej hierarchii. Slovenka Simona Visztová sa za roky pôsobenia v maloobchodnej spoločnosti Wal-Mart v Mexiku dokázala vypracovať na absolútny vrchol manažmentu (Hospodárske noviny): „Mojím cieľom bolo dostať sa čo najvyššie, ako môžem.“ Byť treťou vo firemnej hierarchii Wal-Martu sa dá pritom označiť za viac ako úspech. Pre väčšiu predstavivosť – spoločnosť len v Mexiku zamestnáva 160-tisíc ľudí, celosvetovo je to viac ako dva milióny. Obchodná sieť jej predajní je najväčšou nielen na mexickom trhu, ale aj vo svete.

Pre Hospodárske noviny tiež povedala: „Mexiko je veľké, obchody však máme aj v mnohých ďalších štátoch. A keďže sa venujem nákupu, núti ma to, aby som neustále hľadala nové zdroje dodávok vo svete. Takže veľa cestujem.“ Firma ju vyslala na mnohé krátkodobé pracovné pobyty, dostala sa napríklad do Číny, Kanady, Argentíny alebo Brazílie.

Najlepšie sa však predsa len cíti v Latinskej Amerike (Hospodárske noviny): „Je to kultúra veľmi priateľská, otvorená, ľudia si vedia užiť život. Neznamená to, že by nevedeli pracovať. Vedia si veľmi dobre zladiť život s prácou. Číňania sú veľmi príjemní, ale sú veľmi pracovne zameraní, ozajstní vorkoholici. Zároveň však aj majú v sebe určitú ľudskosť. Budhizmus a iné lokálne náboženstvá pozitívne vplývajú na to, že vedia vyvážiť prácu a súkromný život, aj keď je to úplne iným spôsobom, ako to robia ľudia v Latinskej Amerike. Mexičania sa v podstate zabávajú, Číňania sa vedia odreagovať v súlade s náboženstvom, v tom je to iné. To sú však dva póly, ktoré ma maximálne fascinujú.“

Jej kroky smerujú aj na Slovensko, to však už mimo práce (Hospodárske noviny): „Tam cestujem len za rodinou.“

Podľa mexickej tlače (2014): „WalMart de México oznamuje, že Simona Visztová, senior viceprezidentka pre špecializované podniky, ktoré zahŕňajú podniky Walmart Sam’s Club a Suburbia, oznámila svoj zámer odísť do dôchodku, aby sa mohla venovať osobným a profesionálnym cieľom mimo spoločnosti.“ (Na ozname je pozoruhodné, že uvádza meno pani Visztovej v slovenskom originále, bez snahy o „pošpanielčenie“)

Zdroje:

http://hnonline.sk/svet/c1-35762940-slovenka-ktora-sa-dostala-na-vrchol-mexickeho-biznisu

https://hnonline.sk/svet/275687-z-mexika-do-ciny-aj-take-moznosti-dava-wal-mart

ANUNCIA CAMBIOS ORGANIZACIONALES

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články