Generálmajor Grofčík sa vyznamenal za II. svetovej vojny vo Veľkej Británii

Generálmajor Mikuláš Grofčík (* 31. máj 1917 Vikartovce – † 3. august 2009 Londýn). Dňa 24. augusta 1939 sa podrobil odvodu v rámci slovenskej brannej moci a 1. októbra 1939 sa mal hlásiť pri delostreleckom pluku 153. Vnútorne však nesúhlasil so smerovaním Slovenského štátu a po vojnovom ťažení proti Poľsku sa rozhodol prihlásiť do čs. zahraničných légií (sme.sk):

„Môžete si o mne myslieť, že som bol rojko alebo romantik, ktorému unikali vtedajšie súvislosti, ale nebolo to celkom tak. S rovesníkmi som vedel pri našich stredoškolských diskusiách a zvadách do úmoru hájiť demokratický politický systém.“

Koncom roku 1939 sa mu ako presvedčenému antifašistovi podarilo odísť za dramatických okolností cez Maďarsko a Juhosláviu na Blízky Východ, kde sa stal súčasťou čs. zahraničných vojenských jednotiek. Zúčastnil sa ústupových bojov vo Francúzsku. Po príchode do Veľkej Británie sa stal príslušníkom 312. čs. leteckej perute. Aj preto, že sa rýchlo naučil angličtinu, dobre ovládal matematiku a bol absolútne lojálny protifašistickému odboju, vyslali ho na ročné štúdium do Londýna. Britskí špecialisti ho zasvätili do vtedy najmodernejšieho a prísne utajovaného systému elektronického riadenia letovej prevádzky a ochrany vzdušného priestoru. Zúčastnil sa aj na pátracích a evakuačných letoch.

Generálmajor Grofčík sa po II. svetovej vojne vrátil do Československa. Dva roky pôsobil vo veliteľských funkciách na pražskom vojenskom letisku Kbely. V roku 1947 ho prijali na Filozofickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Tesne pred totalitným prevratom v roku 1948, vediac kam smeruje politický vývoj, sa mu i so svojou anglickou manželkou Margaret podarilo odísť späť Veľkej Británie. V Londýne si doplnil technické vzdelanie a pracoval v oblasti leteckého výskumu. Posledných 16 rokov pred odchodom do dôchodku pôsobil na City University London ako odborný asistent. Generálmajor v.v. Mikuláš Grofčík bol celý svoj život presvedčený demokrat a zároveň bol hrdý na svoju domovinu. Tiež bol členom Zväzu letcov slobodného Československa so sídlom v Londýne.

 

Zdroje:

https://www.mod.gov.sk/zomrel-slovensky-veteran-raf/?pg=7

https://domov.sme.sk/c/4977918/jeden-z-poslednych-slovenskych-letcov-raf-zomrel.html

https://www.valka.cz/Grofcik-Mikulas-t87796

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/163010-odchadzaju-slovaci-ktori-branili-britaniu/

https://korzar.sme.sk/c/4982702/podtatransky-hrdina-bojoval-v-perutiach-kralovskeho-letectva.html

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

 

Podobné články