Martin Greenfield (1928, dedina Pavlovo, v roku 1956 zlúčená s obcou Svätá Mária – 20. marec 2024, Manhasset, Long Island, USA).
Na predlaktí mal vytetované číslo A4406. Písmeno A znamená Auschwitz, prvý z dvoch koncentračných táborov, kde v hororových podmienkach prežil vyše rok svojho života. Nacistický holocaust prežil ako jediný z blízkej židovskej rodiny.
Nový život videl za Atlantikom, kde si zmenil meno z Maxmilian Grunfeld na anglicky znejúce a stal sa najslávnejším krajčírom pánskych oblekov šitých na zákazku.
Prvú americkú prácu získal v továrni na čalúnenie nábytku. Majiteľ, priateľ jeho strýka, bol so svojím novým zamestnancom nadmieru spokojný (miaumagazin.sk): „Vyhlásil, že pracujem s väčším nasadením ako ktorýkoľvek človek, akého kedy zamestnal.“ Vo voľnom čase sa Martin usilovne učil po anglicky a hoci bol svojim príbuzným nekonečne vďačný a v Baltimore sa mu darilo, kamarát Kalvin z detstva, s ktorým sa v New Yorku stretol, ho zlanáril, aby sa vrátil do Veľkého jablka. Aj Martin cítil, že New York je jeho budúcnosť. S ťažkým srdcom sa rozlúčil s príbuznými, nasadol na vlak, smer Brooklyn.
Nikdy nedržal v ruke ihlu, krajčírstvo bolo preň španielska dedina. V spoločnosti GGG najprv pracoval ako poslíček.
V krajčírstve v Brooklyne začínal ako pomocník. Nosil látky, prenášal medzi krajčírmi nedošité obleky. Časom ho púšťali priamo k remeslu. Bol mimoriadne šikovný a tak sa celkom rýchlo dostal medzi špičku. Šil šaty Dwightovi Eisenhowerovi, keď kandidoval za prezidenta USA a aj keď sa stal šéfom Bieleho domu. Podal si s ním ruku, už keď ako generál vstúpil do oslobodeného Buchenwaldu. Bol mu nesmierne vďačný a chcel mu pomôcť. Do odevov mu vkladal lístočky s radami o zahraničnej politike.
S písomnými odkazmi Eisenhowerovi skončil, keď sa šéf krajčírstva vrátil z Bieleho domu, kde mu prezident povedal, že odporúčanie dokonca našiel v ručne šitých trenírkach. Eisenhower to bral s humorom – o historku sa podelil s novinármi.
Greenfield v roku 1977 kúpil krajčírstvo, v ktorom začínal a celý čas v ňom pracoval. Firma Martin Greenfield Clothiers získala povesť najlepšej firmy, ktorá šije obleky na zákazku. Medzi jej klientov sa zaradil aj Bill Clinton, ako prezident. „Povedal mi, že mu nemusím dávať odkazy do obleku. Dal mi číslo faxu do Bieleho domu,“ citoval portál ABC News Greenfielda s tým, že to aj využil, aby mu poslal svoj politický názor.
O veľkom odevnom majstrovi sa hovorí ako o poslednom veľkom krajčírovi v USA. Prezývku mu prisúdili tamojšie médiá a kolegovia sa pred jeho prácou skláňali rovnako. Vo svojej knihe Greenfield napísal: „Prvú krajčírsku lekciu som získal v nacistickom koncentráku. Je to veľmi zvláštne, že natrhnutá košeľa esesáka pomohla Židovi vybudovať najslávnejšiu americkú firmu s oblekmi na zákazku. Boh má úžasný zmysel pre humor.“
Viacerých svetoznámych ľudí spája s Greenfieldom jedna vec. Obleky, ktoré im ušil tento prisťahovalec z povojnového Československa. Medzi jeho klientov patril aj prezident Barack Obama.
Jeho krajčíratvo funguje dodnes (TU).
Zdroje:
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/340823-posledny-velky-krajcir-v-usa-je-zo-slovenska-oblieka-prezidentov/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Greenfield
https://greenfieldclothiers.com/
https://hn24.hnonline.sk/hn24/96139086-zomrel-martin-greenfield-ktory-obliekal-americkych-prezidentov
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68625246
Spracoval: Gustáv Murín