Martin Greenfield – oblieka prezidentov USA

Martin Greenfield
Martin Greenfield

Narodil sa v roku 1928 v židovskej rodine, ktorá žila v malej dedine Pavlovo (v roku 1956 bola zlúčená s obcou Svätá Mária).

Nacistický holocaust prežil ako jediný z blízkej rodiny.

Nový život videl za Atlantikom, kde si zmenil meno z Maxmilian Grunfeld na anglicky znejúce Martin Greenfield.

V krajčírstve v Brooklyne začínal ako pomocník. Nosil látky, prenášal medzi krajčírmi nedošité obleky. Časom ho púšťali priamo k remeslu. Bol mimoriadne šikovný a tak sa celkom rýchlo dostal medzi špičku. Šil šaty Dwightovi Eisenhowerovi, keď kandidoval za prezidenta USA a aj keď sa stal šéfom Bieleho domu. Podal si s ním ruku, keď ako generál vstúpil do oslobodeného Buchenwaldu. Bol mu nesmierne vďačný a chcel mu pomôcť. Do odevov mu vkladal lístočky s radami o zahraničnej politike.

S písomnými odkazmi Eisenhowerovi skončil, keď sa šéf krajčírstva vrátil z Bieleho domu, kde mu prezident povedal, že odporúčanie dokonca našiel v ručne šitých trenírkach. Eisenhower to bral s humorom – o historku sa podelil s novinármi.

Greenfield v roku 1977 kúpil krajčírstvo, v ktorom začínal a celý čas v ňom pracoval. Firma Martin Greenfield Clothiers má už dlhšiu dobu povesť najlepšej firmy, ktorá šije obleky na zákazku. Medzi jej klientov sa zaradil aj Bill Clinton ako prezident. „Povedal mi, že mu nemusím dávať odkazy do obleku. Dal mi číslo faxu do Bieleho domu,“ citoval portál ABC News Greenfielda s tým, že to aj využil, aby mu poslal svoj politický názor.

O veľkom odevnom majstrovi sa hovorí ako o poslednom veľkom krajčírovi v USA. Prezývku mu prisúdili tamojšie médiá a kolegovia sa pred jeho prácou skláňajú rovnako. „Prvú krajčírsku lekciu som získal v nacistickom koncentráku. Je to veľmi zvláštne, že natrhnutá košeľa esesáka pomohla Židovi vybudovať najslávnejšiu americkú firmu s oblekmi na zákazku. Boh má úžasný zmysel pre humor,“ napísal Greenfield v svojej knihe.

Viacerých svetoznámych ľudí spája s Greenfieldom jedna vec. Obleky, ktoré im ušil tento prisťahovalec z povojnového Československa. Medzi jeho klientov patrí aj súčasný šéf Bieleho domu Barack Obama.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/340823-posledny-velky-krajcir-v-usa-je-zo-slovenska-oblieka-prezidentov/

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do