S maurským vetrom Andalúziou

Maurský vietor z púšte Afriky zavanul do Južného Španielska cez Stredozemné more už pred 1300 rokmi. Svojou silou udrel na krajinu a na niekoľko storočí zmenil všetko kam sa dostal. Mauri ovládli Južné Španielsko na vyše 500 rokov.

Vietor z Afriky priniesol so sebou aj niečo, čo zmenilo struny a rytmy hudby, tanca, hlasov aj gitár hudobníkov. Do indických stôp kresťanskej a židovskej hudby zamiešal vo Flamencu aj čosi afrického. Vietor z minulých storočí nechal stopu, ktorú cítiť aj dnes. Nezostal zavretý v Granadskej Alhambre, veľkolepom sídle maurských vládcov, ale prenikol do duše miest Andalúzie. Cítiť ho aj dnes v textoch Alchymistu Paula Coelha, v uličkách dnešnej Malagy, Sevilly, dávny vietor sa túla dlhým pobrežím Costa Brava a Costa del Sol.

Elchce, šľachtický dom a dnešné múzeum
Elchce, šľachtický dom a dnešné múzeum

Elche je malé mestečko neďaleko Alicante, má najväčšie palmové parky s 200 tisíc palmami, vytvorené za čias a podľa znalostí Maurov. Po východe slnka si sadáme do kaviarne v jeho strede. Kávu tu varia pomaly, ale miestny likér ponúkajú s úsmevom a hneď. Park žije spisovateľmi, bežcami alebo len tak sa prechádzajúcimi návštevníkmi. Jeho dolný koniec susedí s Palácom Altamira.

Andalúzske pobrežie Costa Blanca s nekonečnými plážami vonia morom a letom. Tak ako provinčné centrum oblasti mesto Alicante. Prehliadku mesta je dobré začať nad mestom na hore Benacantil, kde stojí hrad Santa Barbara. Cesta dostupná pre autá aj autobusy vás zavedie na rozľahlý hrad s desiatkami nádvorí s pôsobivým výhľadom na všetky svetové strany. Kým pri pohľade na sever dovidíte až za mesto na pomaly sa dvíhajúce pahorky, na juh padá skala priamo k Stredozemnému moru. Medzi skalu a more sa vtláčajú ulice starého mesta, romantický prístav jácht, aj nové hotelové komplexy s plážami.

Alicante, pobrežie a prístav
Alicante, pobrežie a prístav

Len 20 km na juhozápad od Alicante leží mestečko Santa Pola. Je to východiskové miesto pre plavbu na pirátsky ostrov Nová Tabarka. Plavba netrvá viac ako 40 minút a ste na najznámejšej pirátskej adrese Andalúzie. Ostrov si v minulosti vybrali za základňu piráti a útočili z neho na  okolité mestá a lode. V roku 1775 došla trpezlivosť guvernérovi, obsadil ostrov a vybudoval na ňom vojenskú pevnosť…

Viac sa dozviete z tejto reportáže Vladimíra Greža TU.

 

Text a vybrané foto publikované so súhlasom autora.

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv