JUDr. Sylvia Tiryaki, PhD. (rodená Hazuchová; * 24. január 1973, Liptovský Mikuláš) je slovenská akademička, analytička a politická komentátorka, právnička so špecializáciou na ľudské práva a medzinárodné právo, aktívna členka občianskej spoločnosti, ktorá do r. 2018 pôsobila v Turecku a v súčasnosti je predsedníčkou pre Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku.
Vyštudovala právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. v roku 1996, JUDr. v roku 2000) a v roku 2013 obhájila titul PhD. v odbore „Európske štúdiá a politiky“ na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK.
Od roku 1996 do roku 2002 pracovala ako právnik. V rokoch 2003 až 2008 bola vedúcou výskumnou pracovníčkou a koordinovala sériu cyperských projektov v Tureckej nadácii ekonomických a sociálnych štúdií (TESEV), Program pre zahraničnú politiku. Tiryaki, pravidelne prispievala do tureckého denníka Daily News, písala pre rôzne národné a medzinárodné akademické časopisy a noviny. Je expertkou v oblasti tureckej zahraničnej politiky, bezpečnosti ľudí, Cypru, Blízkeho východu a severnej Afriky, Arménska a Európskej únie. Od roku 2011 pôsobí ako poradkyňa Svetovej nadácie pre hendikepovaných a čestná členka správnej rady Human Security Collective.
Počas jej akademického a profesionálneho pôsobenia v Turecku bola na pozícii viceprezidentky Katedry medzinárodných vzťahov Istanbul Kültür University. Spolu so svojím dlhoročným kolegom Mensurom Akgünom založila v roku 2009 na tureckej univerzite İstanbul Kültür Üniversitesi výskumný inštitút GPoT Center, doslovne „Centrum pre globálne politické trendy“, kde zastávala funkciu zástupkyne riaditeľa. Popri tom prednášala medzinárodné právo, filozofiu, ľudské práva a históriu politického myslenia na Fakulte ekonomických a administratívnych vied na İstanbul Kültür Üniversitesi (2003 – 2018) ako členka fakulty, asistentka profesora a neskôr ako podpredsedníčka katedry. Okrem snahy o dialóg medzi znepriatelenými stranami Sylvia Tiryaki prednáša na vysokej škole aj medzinárodné právo, medzinárodné vzťahy, základy ústavného práva či ľudské práva. Keď začínala, mala triedy zložené len z tureckých študentov, teraz učí aj Nemcov, Slovákov, Francúzov, Poliakov, Pakistancov, Afgancov, Iračanov, Kurdov, Somálčanov, ale aj študentov z Azerbajdžanu, Tadžikistanu a z Nigérie.
V júli 2015 ju pre denník Pravda vyspovedala novinárka Linda Nagyová: „Mám aj múdrych študentov, aj menej múdrych. Ale vo všeobecnosti, čo vidím, medzi slovenskými a tureckými študentmi nie je veľký rozdiel. Možno jediný, Turci majú horšiu angličtinu. Aj v súčasnosti je školský systém v Turecku od základnej školy veľmi turkofónny, čo by sa mohlo zlepšiť… Nigérijskí študenti vedia perfektne po anglicky, sú aj veľmi múdri, aj sú z veľmi dobrých škôl. Možno jediné, čo by som im trochu mohla vyčítať, je, že sú niekedy trochu ľahostajní k veciam, ku ktorým by ľahostajní byť nemuseli… Vždy sa snažím najskôr zistiť, komu idem prednášať. Stalo sa totiž napríklad, že som mala v jednej triede chlapca z Nigérie, dievča z Iraku, ale aj kurdského chlapca z Iraku. Neviete, z akej rodiny pochádzajú, či ich niečím neurazíte. Preto robím tie prvé hodiny skôr poznávacie. Urobím si prieskum, dám im napríklad anonymný kvíz, aby som vedela, koho v tej triede mám.“
Od roku 2019 prednáša na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií (BISLA) predmet „Európska Únia“. Od roku 2022 pôsobí ako odborný asistent na ústave medzinárodného a európskeho práva Paneurópskej vysokej školy.
Zdroje:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sylvia_Tiryaki
https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/360188-profesorka-v-turecku-znizuje-trenice-medzi-narodmi/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sylvia_Tiryaki
https://www.globsec.org/who-we-are/our-people/sylvia-tiryaki
Spracoval: Gustáv Murín