Vietnam na tanieri

Ceremoniál

V rámci niekoľkoročného projektu „Dni národnej kuchyne“ sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke pod vedením ich majstrov odborného výcviku a vietnamských kuchárok oboznamovali aj s touto cudzokrajnou kuchyňou. Toto podujatie s edukačným cieľom bolo súčasťou dlhodobého projektu prezentácie národných kuchýň prostredníctvom veľvyslanectiev na Slovensku. Doteraz svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie, Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela a Srbska.

Za stolom
Za stolom

Hostiteľkou pani Veľvyslankyňa Vietnamskej republiky pani Ho Dac Minh Nguyet. Na jej pozvanie prišli aj veľvyslankyne Nórska, Inga Magistad, a Brazílie, Susan Kleebank, i veľvyslanci Cypru, Nearchos Palas, a Bieloruska, Vladimír Serpikov. Pre tých to bola zároveň príležitosť presvedčiť sa, ako sa dajú predstaviť ich krajiny týmto poučným projektom.

Za stolom, novinári
Za stolom, novinári

Podujatia sa totiž účastnia aj vybraní novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu. Tentoraz to boli to zástupcovia redakcií Petržalských novín, ON magazínu, internetového magazínu Woman.sk (viď reportáž) a TV TASR (ktorá prispela hneď dvomi príspevkami). Ich prostredníctvom sa o receptoch na jednotlivé špeciality dozvedá aj široká verejnosť.

V kuchyni
V kuchyni

Deň vietnamskej kuchyne na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 začal už tradične príhovormi. Riaditeľ školy Dr. Jozef Horák zdôraznil, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich majú možnosť aj sami vychutnať. Po príhovore pani Veľvyslankyne nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa predstavilo husľové trio študentov školy na ľudovú nôtu. Ich virtuozita je obdivuhodná, ak uvážime, že ide o študentov odboru pekár-cukrár.

V kuchyni s pánom riaditeľom Horákom
V kuchyni s pánom riaditeľom Horákom

S každým takýmto dňom národnej kuchyne sa projekt obohacuje o niečo nové. Tentoraz to bolo doplnenie slávnostnej tabule v národných farbách hostiteľskej krajiny o živé kvety a ovocné misy. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala prehliadka vybraných jedál. Ako predjedlo to boli vyprážané jarné rolky Nem, veľmi sýta polievka Phó s kúskami kuracieho mäsa (vraj tretinová porcia „na chuť“, ale nebolo jej koniec) a ako hlavné jedlo miešané rezance s hovädzím mäsom Bún bò Nam bô. Jedlá boli tak sýte a v takých porciách, že je zaujímavé, ako ich zvládavajú domáci konzumenti. Tí totiž patria k najštíhlejším obyvateľom tejto Zemegule. Dezert patrí k špecialitám, ku ktorým sa našinec ťažko dostane, keďže ide o sladkú zelenú fazuľovú kašu. K štíhlaosti Vietnamcov totž patrí aj to, že nemajú žiadne zákusky, ani koláče. Jedinou výnimkou je sladká ryžová guľa veľkosti lopty, ktorá sa strihá na trojuhoľníky. Ďalším unikátom servírovaým v ten deň bolo originálne servírovanie vietnamskej kávy v špeciálnych nádobách s prekvapkávaním.

Vietnamská káva
Vietnamská káva

Cieľom dlhodobého projektu bolo teda predstaviť študentom a pedagógom školy cudzokrajné receptúry, ktoré budú môcť využiť neskôr v praxi. Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek, Zoltán Černák a Žaneta Svobodová, výzdobu slávnostného stolu i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Helena Grachová, Bc. Janka Drdacká a Ing. Danica Šidlíková.

Kronika
Kronika

Odborný dozor nad dvojdňovou prípravou jedál mala spolumajiteľka siete reštaurácií Panda. Koordináciu s Veľvyslanectvom na príprave celého dňa do všetkých detailov viedla

Ing. Janka Krošláková.

Záverečné foto
Záverečné foto

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom. Pochutili si tak všetci.

 

Recepty

 

Vyprážané jarné rolky Nem

 

Na prípravu potrebujeme 300 gr mletého bravčového mäsa, vajíčka a ryžové rezance – mien, huby – nam huong, čierne huby – moc nhi, cibuľu, čierne korenie, cesnak, citrón, cukor, kaleráb, mrkvu, vňať mladej cibuľky a koriandra, ryžové oplátky.

Rolka Nem
Rolka Nem

Rezance mien po namočení vo vode nakrájame na približne päťcentimetrové kúsky, huby namočíme do horúcej vody, necháme ich napučať a potom ich nasekáme na drobné kúsky. Kaleráb a mrkvu nakrájame na tenké rezance. Cibuľu a cesnak nakrájame nadrobno. Potom všetko zmiešame, pridáme vajíčka a vytvoríme zmes, ktorú opatrne obalíme do ryžovej placky vo veľkosti cca 10 cm. Závitky opražíme v oleji do chrumkava.

 

Počas jedla ich namáčame do nálevu z cesnaku, citróna, chilli, cukru a čierneho korenia, ktorý sme prevarili a mal by mať sladkokyslú chuť. Ako príloha je vhodný šalát zo surovej kapusty a zeleniny.

 

Recept tradičnej polievky Phó Ha noi

 

Suroviny:

 

Hovädzí chvost 0,5kg

Hovädzie rebrá 0,5kg

Hovädzí sval, napr. lýtko 0,5kg

1 cibuľa suchá

1 zázvor

1 lyžička semiačok koriandru

1 kardamon

2 badian sušený

1 kúsok škorice

Soľ podľa potreby

Ryžové rezance

Cibiky a čerstvý koriander

Čili omáčka, citrón

Polievka Phó
Polievka Phó

Príprava:

  1. Chvost a rebrá nasekáme na menšie kusy, sval necháme celý. Namáčame všetko do soľného roztoku na asi 2 hodiny, aby sa zbavilo zápachu.
  2. Medzitým pripravíme ostatné suroviny:

Cibuľu, zázvor, kardamon, badian poopekáme na otvorenom ohni, potom zázvor oškrabeme a pokrájame na plátky, cibuľu rozkrájame na 4 časti, kardamon a badian dáme do vrecúška, aby sa kúsky korenia nedostali do vývaru.

  1. Mäso namáčané v soľnom roztoku vyberieme a dáme variť do čistej vody, keď zovrie treba ubrať oheň a pokračujeme na malom ohni asi 1,5-2 hodiny.
  2. Pripravíme rezance a bylinky: cibiky a koriander umyté nakrájame na drobno
  3. Pred podávaním obaríme rezance vo vriacej vode, dáme ich do misky, na to položíme na plátky nakrájané mäso, navrch bylinky a na drobno krájané cibiky, vriacou polievkou zalejeme.

Podávame s čili omáčkou a citrónovou šťavou.

 

 

 

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Čína na pohľad, aj na dohľad

Pre našinca je Čína príliš vzdialená. Vybrať sa tam je ako obísť Zemeguľu. A tak sa oni vybrali k nám. Je skutočne príkladné, že Čína