Novinárska info-výprava do Gruzínska, organizovaná v spolupráci slovenskej pobočky medzinárodnej novinárskej organizácie FIJET a Veľvyslanectva Gruzínska na Slovensku, viedla pochopiteľne aj do hlavného mesta Tbilisi.
Tbilisi je bránou do Gruzínska.
Históriu tu pripomína stará pevnosť nad mestom a pod ňou staroveké sírne kúpele.
Unikátom je blízky vodopád v strede mesta. Vedie k nemu úzky kaňon, na hrane ktorého stoja obytné domy.
Na druhej strane rieky Kura sú výstavné budovy opery, či administratívneho centra, ku ktorým vedie unikátny peší most.
Ten sa volá „Most mieru“, teda toho, čo Gruzínsku už desaťročia najviac chýba.
Tieto budovy mali zvečniť prezidentstvo Michaila Saakašviliho, ktorý na čele demonštrantov doslova vyhnal z parlamentu svojho predchodcu Eduarda Ševarnadzeho. Nenaplnil však nádeje obyvateľstva, zavliekol krajinu do zbytočného konfliktu s Ruskom a sám bol vyhnaný.
Hlavnou tepnou Tbilisi je bulvár Rustaveliho, najznámejšieho gruzínskeho básnika a buditeľa. Nájdete tu ich vlastný Chodník slávy a aj diela pouličných umelcov, ktorí tú slávu radi oželejú, len aby niečo predali.
Jedným aj druhým tu odmeriavajú čas štýlové pouličné hodiny.
Gruzínci si vážia umelcov a na ich počesť postavili dôstojný Pantheón. Z celej plejády mien tu pochovaných literátov, dramatických umelcov, výtvarníkov a akademikov našim starším čitateľom iste niečo povie meno Nodar Dumbadze vďaka jeho románu „Zákon večnosti“. Prvá hrobka je tu od roku 1929, najčerstvejšiu poctu tu vzdali roku 2013 Chabua Amirejibimu, gruzínskemu spisovateľovi a sovietskemu disidentovi. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, leží tu ešte jeden disident a prvý demokraticky zvolený prezident Gruzínska, Zviad Gamsakhurdia, ale aj gruzínsky komunista Mikhail Tskhakaya (1865-1950).
Spomedzi súčasníkov na túto poctu ašpiruje najznámejší spisovateľ strednej generácie Dato Turašvili.
Voľné chvíle trávia obyvatelia i návštevníci mesta v blízkom zábavnom parku, kde vás pri vchode víta aj slovenská zástava.
Majiteľom je totiž Nodari Giorgadze, Gruzínec, ktorý sa už považuje za Slováka. Postavil totiž známy aquapark v našej Bešeňovej.
Aktuálnu prehliadku mesta kamerou Viliama Šušku nájdete TU.