Eugene Cernan – americký kozmonaut

Eugene Andrew „Gene“ Cernan (* 14. marec 1934, Chicago, Illinois, Spojené štáty) je bývalý americký astronaut československého pôvodu. Po stredoškolských štúdiách sa dostal na Purdueovu univerzitu, ktorú s titulom inžiniera elektrotechniky ukončil v roku 1956. Vojnu prežil u námorníctva ako pilot na lietadlových lodiach a niekoľko rokov na základni Miramar v Kalifornii. V roku 1961 išiel do Monterey na vysokú školu vojenského námorníctva, kde vyštudoval postgraduál a získal druhý titul leteckého inžiniera. V roku 1964 bol prijatý do tretej skupiny kozmonautov USA. Po výcviku bol zaradený do záložnej a neskôr do hlavnej posádky letu Gemini 9.  Vo vesmíre bol trikrát: ako pilot Gemini 9A (jún 1966), ako pilot lunárneho modulu Apolla (10.05.1969), a ako veliteľ Apolla 17 (december 1972).
Na misii Apollo 17 sa Cernan stal  jedenástym človekom chodiacim na Mesiaci a „posledným mužom na Mesiaci“, pretože  bol posledný, kto po ukončení misie nastúpil do lunárneho modulu Challenger. Cernan bol tiež záložným členom posádky vesmírnych misií Gemini, Apollo 12, Apollo 7 a Apollo14.

Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Eugene_Andrew_Cernan

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do