Prof. Dr. Peter Littmann uspel vo svete ako guru marketingu

Prof. Dr. Peter Littmann (* 21. december 1947), úspešný podnikateľ slovenského pôvodu, ktorého v Nemecku považujú za marketingového guru. Narodil sa v Prahe, vyrástol v Bratislave. V lete roku 1968 odišiel ako vysokoškolák na prázdniny do Nemecka, odkiaľ sa po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy už nevrátil.

K tomu neskôr povedal pre domov.sme.sk:

Bolo leto a ja som si zbalil malú tašku, nerozmýšľal som o tom, čo bude v zime. Mal som tridsať mariek, za čo sa v priemernej nemeckej reštaurácii dalo asi tak dvakrát najesť. Ovládal som horko-ťažko dvadsať slov, po anglicky vôbec nič. Neskôr som si hovoril, že keby som bol vedel, čo ma čaká, tak si netrúfnem.

Vedel ste, ako žijú emigranti z východného bloku na Západe?

Nikdy predtým som na Západe nebol. Nevedel som nič, a tomu, čo sa u nás o živote tam hovorilo, som neveril. Mojou prvou zastávkou bol Kolín, a keď som odrazu videl žobrákov, bol to pre mňa šok. Myslel som si, že to je len komunistická propaganda a odrazu to bola pravda. Nemal som peniaze, tak som robil jednoduchú prácu v televízii a neskôr v rozhlase. Popritom som študoval. Keď som skončil, ponúkali mi zostať v televízii, ale ja som chcel ísť radšej do priemyslu.

Čo vás ťahalo?

Hľadal som možnosť robiť niečo, čoho výsledok sa dá vidieť. V Bratislave som študoval strojarinu, v Nemecku filozofiu a ekonómiu, zaujímalo ma to všetko dokopy. V Nemecku som začal v textilnej firme, kde som mal šťastie, pretože ma nechali pracovať na zaujímavých marketingových projektoch. Nikdy tam na moje nápady nepovedali, že je to somarina, neurobíme to alebo nemáme na to peniaze. Práve naopak – povedali, dobre, keď chceš, tak to vyskúšaj. Vždy som si mohol svoj nápad vyskúšať a výsledok sa, našťastie, vždy aj podaril.

Myslíte si, že ste dostával toľko šancí, lebo ste boli emigrant?

Určite nie. Keby nefungovali moje nápady, ďalšiu šancu by mi nedali.

V roku 1976 získal na Kolínskej univerzite titul diplomovaného ekonóma.

Začínal ako obyčajný asistent riaditeľa, aby v štyridsiatke zrežíroval premenu spoločnosti Hugo Boss na globálnu značku. Tá sa stala emblematickou dokonca aj pre v tej dobe dominantný časopis Playboy, ako vzor pánskej módy moderného „hravého chlapca“.

Peter Littmann bol neskôr členom predstavenstiev mnohých významných nemeckých spoločností. Okrem iných napríklad Mercedesu.

Vybudoval poradenskú firmu Brandinsider, ktorej klientmi sú svetoznáme BMW či Porsche, ale aj vydavateľský dom Axel Springer.

Jeho dlhoročná publikačná a pedagogická prax zahŕňala aj stĺpčeky o marketingu pre Handelsblatt. Prednášal na Univerzite Witten/Herdecke v Nemecku.

Rovnako je bývalým členom aj nasledujúcich dozorných rád:

  • Bata Shoe Corporation, Toronto, Kanada (1996 – 2005)
  • Ciba Spezialitätenchemie AG, Basel, Švajčiarsko (1997 – 2009)
  • Keiper-Recaro KG, Remscheid, Nemecko (1993 – 2002)
  • Mercedes-Benz Automobil AG, Stuttgart, Nemecko (1993 – 1998)
  • Rabenhorst KG, Unkel, Nemecko (1999 – 2010)
  • Rodenstock, Mníchov, Nemecko (2005 – 2010)
  • Schleich AG, Schwäbisch Gmünd, Nemecko (2007 – 2010)
  • Vorwerk International AG, Wollerau, Švajčiarsko (1989 – 1991)
  • Charles Vögele AG, Pfäffikon, Švajčiarsko (2006 – 2012)
  • Lens AG, Lipsko, Nemecko (2010 – 2013)

 

Peter Littmann bol honorárnym profesorom pre marketing na Univerzite Witten/Herdecke v Nemecku, členom správnej rady holandskej univerzity Nyenrode Business University, ako aj členom Harvard University Art Museums´s Visiting Committee, Cambridge, USA.

Takisto bol členom poradného orgánu vedúceho nemeckého marketingového časopisu Absatzwirtschaft ako aj tímu expertov nemeckých finančných novín Financial Times Deutschland. Často vyjadroval v médiách k aktuálnym otázkam z podnikovej sféry. V období rokov 2003 – 2010 prispieval do týždennej rubriky o marketingu a komunikácii pre nemecký hospodársky denník Handelsblatt. S jeho názormi sa mohli stretávať exkluzívne aj v slovenských Hospodárskych novinách. Kniha „Oszillodox. Virtualisierung – die permanente Neuerfindung der Organisation“, ktorej autormi sú Peter Littmann a Stephan Jansen, získala cenu „Najlepšia nemecká kniha v oblasti podnikania a ekonómie“ v roku 2000 udelená spoločnosťou Ernst & Young Cap Gemini.

Prof. Dr. Peter Littmann bol poradcom predsedu vlády Slovenskej republiky, Petra Pellegriniho, a členom jeho „Rady múdrych“.

Ako povedal pre pravda.sk: „…hoci som väčšinu života prežil v Nemecku, sa stále cítim Slovákom. Moji predkovia boli Slováci, rodičia aj starí rodičia, k Slovensku som sa vždy hlásil aj sa hlásim. Chcem krajine, kde som dospieval, pomôcť. Mám na to príležitosť jednak ako človek, ktorý čosi vie o marketingu, a jednak som slovenský honorárny konzul v severnom Nemecku v Hamburgu pre tri spolkové krajiny – Slobodné mesto Hamburg, Meklenbursko a Šlezvicko-Holštajnsko.“

Vďaka týmto sympatiám ponúkol svoje rady aj nečakane úspešnému projektu Jána Semaňáka s produktom Tatretea, vďaka čomu mohol pán Semaňák financovať záslužnú produkciu vydavateľstva TORDEN, kde napríklad vyšli aj dve vydania knihy o násilnej smrti generála Lučanského: https://torden.sk/produkt/smrt-generala-lucanskeho-in-memoriam-mucenika-kniha-general-milan-lucansky/.

 

Zdroje:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/256322-mag-nemeckeho-marketingu-je-slovak-peter-littmann/

http://brandinsider.eu/index.php/sk/profile/2-uncategorised/527-cv-peter-littmann-sk

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/6182490/marketingovy-poradca-peter-littmann-uz-nestaci-byt-najlacnejsi.html

https://www.teraz.sk/najnovsie/rozhovor-s-petrom-littmannom-o-fungovani/382641-clanok.html

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články