India ako ju nepoznáme

Tento obrovský subkontinent s miliardou obyvateľov máme zafixovaný len v dvoch polohách. Ako krajinu až stredovekej biedy a špiny a miesto vzácnych pamiatok. Ale aj tie sú, až na Tádž Mahál, väčšinou v biednom stave. Lenže India je dynamicky sa rozvíjajúca krajina, ktorú si môžeme predstaviť aj v jej každodenných, či výnimočných udalostiach.

Najväčší filmový priemysel sveta

Indická filmová produkcia dosahuje gigantické rozmery. Ich hudobné filmy sú síce prostoduché (ale veď aj v Hollywoode iné nevyprodukovali), ale tanečné scény sú až dych vyrážajúce svojou dynamikou a dokonalosťou choreografie. Na rozbehnutie 40-tich nových filmových a televíznych projektov sa tu predpokladá investícia až dvoch miliárd dolárov. Najväčší podiel na trhu má televízna sieť Zee Telefilms, po nej nasledujú domáce televízne stanice ako Sony Entertainment Television India Ltd., NDTV, Sun TV a iné. India má vyše 75 televíznych staníc a ročne produkuje viac ako 900 nových filmov. V Indii navštevuje 13 tisíc kinosál denne okolo 30 miliónov ľudí.

Treba tiež zdôrazniť, že v indických filmoch síce ide takmer vždy o lásku, ale zato predstavovanú veľmi decentným spôsobom, ktorý má svoje hranice mravnej bezúhonnosti. Preto v Dillí so zadosťučinením konštatovali, že časť televízneho seriálu Ally McBeal, v ktorej sa hlavná predstaviteľka Callista Flockhart bozkáva na pery so svojou kamarátkou Ling Woo, bola v Singapúre zakázaná. Singapúrska televízna spoločnosť vyhlásila, že „keďže celá epizóda sa zaoberá alternatívnymi sexuálnymi experimentmi a my sa cítime byť zodpovednou vysielacou stanicou, veľmi pozorne monitorujeme a robíme tiež kroky ohľadom príliš sexuálnych a alternatívnych tém”.

Vzácne návštevy

Ohromujúca kapacita indického filmového, televízneho a internetového trhu láka na návštevu mocných tohto sveta. Austrálskeho mediálneho miliardára Kerry Packera pri návšteve Dillí privítali najväčšie hviezdy indického filmového, politického a priemyselného neba. Pred hotelom Ashok na neho čakali cvičené slony a dievčatá v tradičných šatách rozhadzujúce lupienky kvetov. Packer sa tu stal známym aj tým, že si kvôli svojim televíznym prenosom dovolil zmeniť zaužívaný čas kriketových zápasov. Okrem denných zaviedol aj nočné hry pri umelom osvetlení, občas posmešne nazývané „pyžamový kriket”.

Po Rupertovi Murdochovi, prezidentovi Clintonovi a iných svetoznámych osobnostiach je najväčším obdivovateľom Indie aj známy hollywoodsky herec Richard Gere. V Dillí sa zúčastnil večierka na počesť Dalai Lámu. V sprievode budhistických mníchov potom debatoval s mnohými exkluzívnymi predstaviteľmi indickej vyššej spoločnosti.

Zločinnosť po indicky

Tam, kde sú boháči, sú aj takí, čo ich o to bohatstvo chcú pripraviť. Takže aj India má svoju mafiu! Notorický gangster Subhash Singh Thakur bol odsúdený na trest smrti a ďalší členovia gangu Shamishore Garikapatti a Jayant Suryarao na desať a sedem rokov. Títo dôležití členovia obávaného gangu Dawooda Ibrahima vtrhli do bombajskej nemocnice a zastrelili tam člena konkurenčného gangu. Išlo o pomstu za vraždu blízkeho príbuzného Dawooda.

Do väzenia sa však dostávajú aj prominenti. Najznámejší indický televízny producent, Suhaib Ilyasi, bol zatknutý a vyšetrovaný. Ilyasi vraj trýznil svoju manželku Anju a požadoval od jej sestry peniaze. Tá svojej sestre vraj telefonovala tesne pred svojou smrťou a jej slová spolu s ostatnými dôkazmi naznačujú, že nezomrela dobrovoľne. Pritom ide o producenta populárnej televíznej relácie „Najhľadanejší v Indii”, na základe ktorej sa polícii podarilo dolapiť deväť mužov na úteku. Viacerých bezvýsledne hľadali už roky. Keďže niektorí z nich sú vo väznici Tihar, kam producenta previezli, vznikajú oprávnené obavy, že život Ilyasiho by mohol byť ohrozený.

V meste Muzzafarnagar, v Uttarpradéši, vytvorilo zločinecké trio Nafees, Nazim a Susheel Mooch tri tzv. školy zločinu. V tých počas jedného roka cvičia nových kriminálnikov. Naučia ich narábať so zbraňami, vykrádať domy a autá, unášať ľudí a vyjednávať. Nedávno zadržaný nováčik prezradil polícii svoju poslednú lekciu o zastavovaní a vykrádaní áut – na prichádzajúce vozidlo hodia malý kus kovu, šofér začuje kovové rinčanie a zastane, aby sa pozrel, čo sa stalo. Vtedy ho napadnú. Praktický výcvik prebieha hlavne na ceste medzi Muzzaffarnagarom a Hardwarom.

Móda bez sárí

Hoci vďaka globalizácii aj do Indie vstúpila svetová móda, vedia sa tu uživiť aj miestni návrhári. Pre tých je a navždy aj bude kráľom šatníkov – košeľa. Je údajne najlepším priateľom muža, dokonca ani niektoré ženy nezaprú, že nejakú vlastnia. Ako vraví návrhárka Malaika Arora: „Dobrá biela košeľa je pre ženy tým, čím čierny hodváb pre diamanty. Vyzerajú v nich najviac sexy. ” Košeľa sa stáva uznávaným kusom oblečenia aj vo veľkých firmách. Hlavne v letných horúčavách v Indii mnohým stačí ako vrchný odev namiesto saka slušivá košeľa.

Autor: Gustáv Murín

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Čína na pohľad, aj na dohľad

Pre našinca je Čína príliš vzdialená. Vybrať sa tam je ako obísť Zemeguľu. A tak sa oni vybrali k nám. Je skutočne príkladné, že Čína