Omán – reportáž Vladimíra Greža

Horúce aprílové slnko vypaľuje z tisíc rokov starých arabských stavieb Ománu exotickú vôňu orientu. Dnes, tak ako v minulosti, a to aj napriek tomu, že obraz ománskeho sultanátu sa za posledné desaťročia zmenil.

Zmenu priniesol nástup sultána Kábusa bin Saida na trón v roku 1970. Ten priviedol krajinu, ktorá v roku 1970 mala len 10 km ciest a žiadne rádio ani televíziu, z čias beduínov do prítomnosti 21. storočia.

article_photo

Podoby ománskej histórie a modernej súčasnosti sa dnes stretávajú najvýraznejšie v dvoch najväčších mestách sultanátu – Muscade a Salalahu. Kto by tu však čakal súťaž rekordov Spojených arabských emirátov známych z Abu Dhabí a Dubaia, ten sa ich nedočká. Nenájdete tu mrakodrapy a každá novodobá stavba zachováva dotyk s históriu a znakmi miestnej architektúry.

Salaláh je najväčšie mesto provincie Djafár a len druhé najväčšie mesto Ománu. Bolo hlavným mestom až do nástupu sultána Kábusa na trón v roku 1970. Ten presťahoval hlavné mesto do Muscadu. Súčasnosť však naďalej praje Salallahu. Okrem veľkorysého letiska má moderné obchodné centrum a veľký námorný prístav. Pobrežné rybárske dedinky pomaly miznú a nahrádzajú ich nové rezorty cestovného ruchu s najvyšším štandardom. Obrovské hotely tu nenájdete, miesta je tu dosť, pobrežie s plážami nekonečné, a to sa pri stavbe naplno využíva. Sultán otvoril projekt podpory a rozvoja cestovného ruchu.

Nový moderný komplex letiska Salalah na prvý pohľad pripomína Londýnsky odletový terminál Heatrow 3. V dokonale klimatizovaných obrovských presklených halách vnímame najskôr úradníkov v dokonale vyžehlených bielych diždašách, s čiapkou na hlave obutých v sandáloch. Sme v arabskom svete. Teplota sa vykročením z klimatizovanej letiskovej haly prudko zmenila na 36 stupňov a my smerujeme do mesta Salaláh. Sálajúce teplo krajiny vonia púšťou a indickým oceánom.

article_photo

Sultanát Omán leží na najspodnejšom konci arabského polostrova, neďaleko Spojených arabských emirátov a Jemenu. Má 3,8 milióna obyvateľov a rozlohu 309 500 km².  Je tak štvrtou najväčšou krajinou na Arabskom polostrove.  More omývajúce jeho 1 600 km dlhé pobrežie patrí k najteplejším na svete. Najvyššou horou krajiny je Jabal Shams s nadmorskou výškou 2980 metrov.

article_photo

Pri vstupe do mesta Salaláh sa rozkladá jeden z mnohých  Sultánových palácov s prekrásnymi rozľahlými záhradami. Priamo v meste nájdete novú mešitu Sultána Kábusa, ktorá bola otvorená v roku 2009. Zaujímavou pamiatkou je  Hrob Nabi Urmana. Dominuje mu 33 m dlhý sarkofág, pokrytý farebným kobercami. Je tu pochovaný Nabi Umran, známy ako Imran, ktorý podľa príbehu mal byť otcom Panny Márie. Medzi múzeami má jedinečné miesto aj Museum of the Frankincense Land.  Súčasťou múzea sú aj záhrady a zaujímavé exteriérové niekoľko kilometrov dlhé pešie krajinárske trasy cez plantáže trstiny, banánovníky,  palmové háje kokosových orechov s výnimočnou možnosťou pozorovania vtákov. Múzeum mapuje 4 000 rokov starú históriu osídlenia územia, námornú silu národa aj príbeh kadidla a vznik prístavu Zafar, odkiaľ sa vyvážalo do Indie.

article_photo

Kadidlo, slovo ktoré pre svet objavili v Ománe, už v 1. tisícročí pred n.l., prináša strom Boswellia sacra. Cesta jeho žltých sĺz, ktoré po narezaní kôry zo stromu vytečú, viedla nielen do krajín Indie a Ďalekého východu, ale tiež do kostolov Európy. Slzy stromu prinášajú vôňu kadidla aj dnes. Stretnete sa s ňou v luxusnom hoteli Hilton v Muscade, ale aj na každom ománskom trhu, kde sa dodnes bohato ponúka.

article_photo

Drevená bárka z čias rozprávkového námorníka Sindibáda smeruje zo Salalaáhiu na otvorené more. Modré vlny v odrazoch a trblietaní slnka sa menia na biele a znovu na modré. Spozorniem a hra pokračuje. Jedna modrá vlnka sa znovu mení na 2 biele, ktoré jej dokonalý oblúk predĺžia pod hladinu mora. Biela farba víťazí, keď sa z mora vynoria delfíny a nečakane predĺžia oblúk vlny skokom nad hladinou. Dokonalá hra pohybu a krásy pokračuje bližšie k lodiam. Delfíny sa približujú  a po víťaznej súťaži v rýchlosti nad našou bárkou, pokračujú za novým objavom neďaleko sa plaviaceho silného motorového člnu s turistami pozorujúcimi ich hru s pohárom šampanského v ruke.

 

Prevzaté so súhlasom autora z jeho cestovateľského blogu.

Podobné články